Akné | JOBA

Akné se může objevit v jakémkoliv věku, dominuje sice v pubertě, ale v současné době se zvyšuje výskyt i u dospělých . Nepříjemné a často nepěkně vypadající léze, především v oblasti obličeje, působí kosmeticky velmi rušivě a bezpochyby mají negativní dopad na kvalitu života. Jaká je příčina akné? A co na to současná medicína? 

Akné a jeho původ

Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů (tzv. pilosebaceózní jednotka). V průběhu života se s ním setká až 95% lidí. Závažnost příznaků se ale liší od mírných forem po ty nejtěžší (např. acne fulminans). Zvýšená tvorba mazu, alterace přirozeného procesu keratinizace (rohovění) kůže, bakterie a zánět – kombinace těchto 4 faktorů vede k ucpání vývodů folikulu, zánětlivé reakci a hromadící maz tvoří živnou půdu pro bakterie (zejména pak pro Propionibacterium acnes). Svou roli hraje i genetika – rodinný výskyt akné je častý. 

A proč zrovna puberta? Hlavně kvůli hormonům. Množství a kvalita produkovaného mazu podléhá hormonální regulaci, sekreci mazu zvyšují androgeny (mužské), tlumí ji naopak estrogeny (ženské pohlavní hormony). 

Klinické projevy

Projevy jsou často jen diskrétní, pouze u 15% má klinicky závažnou formu. S překlenutím puberty se projevy zmírňují a u většiny vymizí po 20. – 25. roku života. V současné době se ale bohužel setkáváme i s pacienty, u kterých akné přetrvává do vyššího věku (někdy i do 50 let). Kožní léze se vyskytují v místech, kde je i za normálního stavu zvýšené produkce mazu – obličej, záda, hrudník, ramena a paže. Léze se označuje jako komedom – bílý uzavřený uhřík, který se mění na černý. S rozvojem zánětlivé reakce zarudnou a splývají. Větší ložiska mohou zanechat po vyléčení i jizvu. 

Mám akné, co s tím?

Volba léčebného přípravku se odvíjí od tíže onemocnění. Léčba je dlouhodobá a má být optimálně zahájena při výskytu prvních, byť drobných, projevů. Terapie může být pouze lokální, ale i systémová. 

V lokální léčbě jsou nejvýznamnější skupinou retinoidy, benzoylperoxid, kyselina azealová a antibiotika. Všechny zmíněné skupiny látek působí proti zvýšené tvorbě mazu, tlumí zánětlivou odpověď, redukují počet komedomů, normalizují rohovění ve folikulech a snižují počet bakterií. 

Účinná je i hormonální léčba. Těžké formy akné vyžadují systémovou léčbu antibiotiky a retinoidy. Nezbytná je aktivní účast pacienta s každodenním ošetřováním postižených částí. Nevhodné jsou přípravky, které odmašťují (mýdla a mycí gely) a nadměrně dráždí (peelingové čistící přípravky). Důraz klademe také na poučení pacienta o mechanické manipulaci – to znamená neškrábat a nemačkat. Doporučené jsou hydrofilní krémy s vysokým obsahem vody či hydrogely pro citlivou pleť.  Zlepšení se dostaví do 6 – 8 týdnů od zahájení terapie. 

Microsilver Face Wash and Cream 

Pleťový krém Microsilver Face Cream redukuje nečistoty pokožky, neboť čisté stříbro působí antibakteriálně. Krém byl vytvořen s ambicí odstranit nečistoty pokožky a předcházet jejímu zanícení a tvorbě akné. Tajemství spočívá v jedinečné účinné látce Microsilver BGTM, která se zde nachází v kombinaci se sloučeninami zinku a dexpanthenolem. S kyselinou salicylovou nabízí šetrné a současně efektivní čištění pleti a zároveň připravuje pokožku k následnému ošetření. Produkt Microsilver Face Wash umožňuje velký absorpční kontakt s mikroorganismy. Z koloidního mikrostříbra jsou permanentně uvolňovány ionty stříbra, které napadají přímo buněčnou stěnu mikroorganismů a znemožňují jejich další šíření. Pokožka zbavená mikroorganismů regeneruje rychleji, čímž dochází k rychlejšímu a efektivnějšímu hojení akné.

Aloe Vera Sprej první pomoci

Aloe Vera Sprej první pomoci je vynikající pro ošetření pleti jako pleťová voda – uklidní a skvěle hydratuje pokožku. Působí na namáhané pokožce jako ochranný film a je především baktericidní a působí desinfekčně. Dá se použít jako čistící tonikum ráno i večer, čímž pomůže předcházet  tvorbě nového akné a hojí akné aktuální. Skládá se z 83% Aloe Vera Gelu a dalších léčivých bylin jako brutnák, řebříček, zázvor, tymián, heřmánek, eukalyptus, mučenka, šalvěj, smetánka lékařská či měsíček lékařský. Dále santalové dřevo obsahující vysoké množství oleje s baktericidním účinkem, pleť hydratuje a specifická vůně uvolňuje napětí. Měsíček má naopak výrazné hojivé účinky, kterými dokáže účinně léčit akné a záněty.

Zdroje:

Yvetta Vantuchová, Lokální léčba akné; Dermatol. praxi 2014; 8(4): 140 – 143

Silvie Rafčíková, Současné přístupy k léčbě akné u dospělých pacientů (nad 25 let); Dermatol. praxi 2016; 10(4): 181 – 185