Atopický ekzém | JOBA

Atopický ekzém

Suchá, svědivá a zarudlá kůže – společným jmenovatelem je atopický ekzém, jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu života a v mnoha případech znamená pro pacienta závažnou stigmatizaci. Jaká je podstata tohoto onemocnění a jaké možnosti léčby nabízí současná medicína? 

Atopický ekzém jako multifaktoriální onemocnění

Příčiny atopického ekzému zůstávají i přes intenzivní vědecký zájem stále ne zcela objasněné. Nejčastěji se hovoří o tzv. multifaktoriální podstatě onemocnění – příčin je tedy více a mohou se vzájemně potencovat. Jedinec se narodí s dispozicí k rozvoji této nemoci a to, zda se nemoc rozvine a do jaké míry, ovlivňuje celá řada dalších věcí – strava (vaječný bílek, kravské mléko, pšenice, čokoláda, kakao a další), kontakt s dráždivými látkami (např. prací prostředky či oblečení z umělých vláken), srst zvířat, pyly, roztoči a v neposlední řadě i stres. 

Dispozice k atopickému ekzému – co to znamená? 

V podstatě jde o to, že jedinec s touto dispozicí má v krvi protilátky, které nepřiměřeně reagují i na antigeny (tedy látky, které vyvolávají reakci imunitního systému) pro tělo neškodné ( takové, které zdravé tělo “ignoruje”). Když se protilátka setká s antigenem, aktivuje buňky imunitního systému, které v sobě mají váčky s histaminem a právě histamin je látkou, které může za nepříjemné projevy, jako je zarudnutí kůže a svědění. 

Jak je to časté?

V České republice se s atopickým ekzémem potýká 0,8 milionů obyvatel. Tito lidé mohou mít současně i alergickou rýmu či astma. Projevy začínají nejčastěji v kojeneckém věku (do 1. roku života). S věkem mohou i zcela vymizet, predispozice však zůstává. Kožní projevy se tedy mohou znovu objevit v podstatě kdykoli – proto se o atopickém ekzému hovoří jako o chronickém recidivujícím (opětovně se vracejícím) onemocnění. 

Projevy

Klinický obraz bývá velmi individuální a mění se s věkem pacienta. 

  • Svědění – mnohdy velmi obtěžující s nutkavou potřebou poškrábat se
  • Kožní projevy v typické lokalizaci 
    • Kojenecký věk – svědivé papulky na tvářích s tendencí k mokvání a šíření se po celém obličeji, na vlasaté části hlavy se často objevují mastné bílé šupiny
    • Dětský věk (3 – 10 let) – postiženy bývají nejčastěji ohybové partie končetin (loketní a podkolenní jamky), krk, zápěstí či nárty; klinicky je kůže hrubá, často s výraznými kožními rýhami, při akutním zhoršení začervenalá s oděrkami po škrábání; obličej bývá bledší barvy (kromě očních víček, které  mohou být tmavší)
    • Dospělý věk – projevuje se nejčastěji na obličeji a krku, hrudníku, na ramenou a nad velkými klouby; kůže je výrazně zhrubělá a svědivá; drobná ložiska mohou být i kolem úst, na bradavkách, ušních boltcích a očních víčkách; v tomto věku je také typická abnormální suchost kůže (vyskytuje se u 80 – 90% pacientů)
 

Léčba a prevence

Základem terapie je potlačení lokálních příznaků, dodržování preventivních opatření a dlouhodobá péče o kůži. Velký význam má pravidelné promazávání zvláčňujícími krémy (tzv. emoliencia), které pomáhají k udržení přirozené kožní bariéry a brání vysušování pokožky. Důležitá roli hraje i volba koupelových a sprchových přípravků, které nesmí kůži vysušovat. Koupel by měla být krátká (maximálně 10 minut) a po ní bychom měli kůži osušit “poťukáváním” (nikoliv třením) a důkladně promazat. V akutní fázi se používají lokální kortikoidy, které se však užívají jen krátce a podle schématu, jasně určeném lékařem. Alternativou kortikoidů jsou lokální imunomodulační prostředky. Jedná se o imunosupresiva, tedy látky, které potlačují imunitní systém a zmírňují tak zánětlivé projevy (svědění, zarudnutí). Další významnou skupinou v boji proti atopické dermatitidě jsou antihistaminika s jejich protisvědivým účinkem. 

Box první pomoci

Základním a důležitým krokem je pravidelné ošetřování pokožky Aloe Vera Sprejem První pomoci, který je vhodný pro velmi suchou pokožku, a proto pomáhá při léčbě atopické dermatitidy. Zklidňuje a ochlazuje pokožku, pomáhá kůži regenerovat, neboť obsahuje 83 % 

gelu z Aloe vera a 12 bylinných esencí jako je měsíček, řebříček, heřmánek nebo extrakt z šalvěje, které podporují sílu Aloe Vera. Všechny tyto bylinky se do krve vstřebávají kůží a sliznicemi, kde cíleně působí. Sprej je univerzální a především  baktericidní a působí desinfekčně. Také však uklidňuje podrážděnou pokožku, takže je vhodný i jako péče po opalování, či se dá použít v případě svědění a otoků. Měsíček má výrazné hojivé účinky, léčí akné, záněty, plísně, ale také popáleniny.

Dále je doporučeno promazávat pokožku pomocí Aloe Vera Krému s propolisem, který obsahuje přírodní extrakt z včelího vosku pro intenzivní hydrataci. Posiluje kožní bariéru
a vytváří na kůži ochranný film. Je vhodný také na šupinatou pokožku a namáhaná místa, takže se dá použít jako hydratace při lupénce.

Je také možné využít Aloe Vera Hydratační gelový koncentrát. Obsahuje 90 % gelu z Aloe Vera. Pokožku intenzivně hydratuje, ale i chladí a zklidňuje.

Závěrem

Obecně platí, že nejúčinnější léčbu atopického ekzému představuje důsledná prevence. Umíme potlačit akutní projevy, ekzém má ale díky vrozené dispozici charakter nevyléčitelného onemocnění. Při pečlivém dodržování léčebných a preventivních opatření ale můžeme “dostat atopický ekzém pod kontrolu”. 

Aloe Vera drinking gel Broskev

Gely z Aloe Vera mají vysoké hojivé a léčivé účinky. Produkt Aloe Vera Gel Broskev obsahuje 98 % čisté dužiny z listů Aloe Vera a neobsahuje žádný cukr, což je jeho velkou výhodou, kterou ocení především diabetici. Tekutý doplněk stravy obsahuje také vitamín C a dále okolo 200 vysoce hodnotných přírodních látek, mezi které můžeme zařadit enzymy, vitamíny, minerální látky, saponiny (přírodní čistidla), mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny.

Produkt mohou užívat muži i ženy všech věkových kategorií. Pomáhá pro zlepšení funkčnosti cév a kostí, dále pozitivně ovlivňuje energetický metabolismus, činnost nervové soustavy a funkčnost imunitního systému.

Podporuje trávení, chrání sliznici žaludku a střev a efektivně zabraňuje průjmům či zácpě. Pomáhá též regenerovat jaterní buňky, snižuje množství cukru v krvi a podporuje snižování cholesterolu. Má protinádorové účinky a působí cytostaticky, což urychluje regeneraci poškozených buněk u onkologických pacientů.

Zdroje:

Zuzana Nevoralová; Atopický ekzém – teorie i praktické rady; Dermatol. praxi; 2015; 9(3) 

Eliška Dastychová; Atopický ekzém; Dermatol. praxi; 2007; 1(4): 177 – 181