Hana Šormová – podnikání není pro každého | JOBA

Ahoj Hani, koukala jsem, že jsi autorkou či spoluautorka hned tří online projektů. Do toho ještě píšeš texty pro klienty a aktuálně se staráš o miminko. Kam chodíš na pracovní nápady a projekty?

Ahojky, ano, už to tak bude s těmi projekty. Toho psaní teď na rodičovské dovolené je méně, ale nějaké klienty jsem si nechala. Pokud ode mě čekáš nějaký univerzální recept, jak přijít na nápad a udělat z něj online projekt/produkt/službu, tak tě asi zklamu. Povětšinou to vyplynulo ze životní situace či z náhodného setkání s někým inspirativním. I když, pravda, já na náhody příliš nevěřím. Takže mi to Vesmír poslal do cesty, já zachytila signál a zpracovala. (smích)

Říkáš, že většina projektů začala setkáním. Můžeš to přiblížit na svých projektech a třeba je blíže představit?

Mým nejstarším “online dítkem” je blog Na nomádské stezce, který už zdaleka není pouze o nomádství a práci na dálku či samotném cestování. Vznikl v době, kdy jsem byla nespokojená s prací v IT a dala výpověď na Maltě, kde jsem tehdy pracovala pro jednu firmu. Začala jsem cestovat na vlastní pěst a googlila, co bych vlastně mohla takto z cest dělat. A tak jsem narazila na web Digitální nomádství od Martina Rosulka. To bylo ono magické setkání, nejprve virtuální a později jsme se viděli i naživo. Začala jsem se zajímat o copywriting, blogování, cestování a práci na dálku. Své poznatky a zkušenosti zachycuji na tomto blogu.

Ještě zajímavějším setkáním bylo to s Peťou Kamelandrovou, díky kterému vznikl projekt Muchlinka: Dětská hračka s příběhem. Ten příběh je trošku delší, a tak jsme ho zachytily s Peťou v blogovém článku Jak se zrodila Muchlinkománie. Toto setkání proběhlo opět nejdříve v online světě na poptávkovém serveru, následně jsme si zavolaly a od té doby se vídáme, spolupracujeme a často voláme. Ale jen díky tomu, že jsme si tak skvěle sedly myšlenkově při telefonátu, tak se něco zrodilo. Náhoda? Osud?

 
A o čem je ten projekt Muchlinka? 

Kdybych to měla říci jednou větou, tak o rozvoji dětského potenciálu. Myslíme si, že dnešní doba je hektická, dynamická a rychle se měnící. Aby v ní jedinec (dítě) obstál, musí být vnitřně vyrovnaný a kreativní. A o tom to je. Muchlinka je český plyšáček ve tvaru chobotničky, který je parťákem holčičkám a klukům od 0 let věku (máme sehnané certifikace nezávadnosti). Dítko se s usínáčkem chobotničkou “muchluje” (mazlí, ňuňá) a tím se navozuje pocit důvěry. Proto bychom rády s Peťou dostaly plyšáčka na všechna místa, kde se dítko cítí v ohrožení a krizi – v sanitkách, při rozvodovém řízení rodičů, v nemocnici, atd.

K plyšáčkovi existují pohádky s ilustracemi chobotničky a dalších zvířátek z mořského světa Bublinkova, kde Muchlinka žije. Mimochodem, autorkou pohádek jsem já a plním si tak dětský sen vydat jednou vlastní tištěnou knížku. S oblibou říkáme, že v pohádkách se to děje, že v nich je lidská moudrost. Dítě i čtenář-dospělák se tak mohou poznat a vzít si příběhy. Ale nikoho do ponaučení nenutíme, rozhodně nevychováme, ale považujeme se za vypravěče příběhů. Vždyť už od pradávna lidi milovali pohádky a předávali si lidovou moudrost.

Za Facebook skupinou Nomádky na cestách bylo taky nějaké náhodné setkání?

Dá se říci, že ano. Marně teď přemýšlím, kde jsem se s Nikčou “Shenekesa” Dóžovou setkala poprvé, ale určitě to bylo v online světě. Bavily jsme se o práci na dálku, o cestách a digitálním nomádství a nějak jsme konstatovaly, že pouze pro holky neexistuje žádná Facebook skupina, kde by si předávaly zkušenosti. Jsme holky činu a jednu jsme hned založily. 😀

Ale nemůžu říci, že Nomádky na cestách je zatím velký projekt. Plány samozřejmě máme, ale pro samou práci se nedaří dotahovat. Každopádně jsme rády, že tato komunita žije už i svým organickým životem. Holky se ptají, předávají rady a spolupracují na dalších online projektech. To je to hlavní – nebojí se jít za svými sny a hledají si práci, která je bude skutečně naplňovat.

Napadá mě, byla jsi vždycky takto kreativní a z řady setkání v životě tvořila projekty?

Hmm, nevím. Byla jsem vždycky činorodá, asi díky rodičům, kteří mě přihlašovali do všemožných soutěží. Ale zároveň jsem byla hodné dítko svých rodičů a nešla jsem proti nim. Takže můj život do cca 24 let byl takový ten klasický – studium, výborné známky, práce ve vystudovaném oboru (informační technologie). Nazvala bych se šedou nezajímavou myškou. Rozhodně jsem neplánovala podnikat, naopak, bála jsem se toho.

Pak přišel zlom – nějaké nezdary v osobním životě a rozkol doma s rodiči. Tak jsem se sebrala a odjela žít na ostrov Malta. Ale ani tam jsem nevydržela a o osudovém setkání s Martinem Rosulkem jsem psala už výše. Stala jsem se cestovatelkou s propiskou v ruce, jak někdy přezdívám mému copywritingu z cest.

Takže ve výsledku to v tobě byla někde skryto a muselo to vybublat. Myslíš, že se dá nějakým způsobem podpořit být kreativní a přicházet s nápady na projekt? A samozřejmě je pak i realizovat…

Popravdě, nevím. Dokonce si myslím, že podnikání (a nejenom to v online světě) není pro každého. Doporučuji to ale vyzkoušet, protože člověk minimálně pozná, že tudy jeho cesta životem nevede a získá cenné zkušenosti

Na druhou stranu, kreativita se dá trénovat. Já třeba mám Tvůrčí deník od Reného Nekudy, který doporučuji i všem budoucím spisovatelům a copywriterům. Řada cvičení pro rozvoj fantazie je i na internetu. Jak hledat a validovat si nápady na produkty/služby popisuje Petr Novák ve své e-knize Online grál. Chce se to určitě rozhlížet kolem sebe, zamyslet se nad tím, co za problémy řeším ty sám osobně. Pak to řešení zpracovat a případně ho nabídnout i druhým. Tak vznikla celá řada moderních služeb 21. století.

Díky za tipy. Na závěr se tě zeptám na obligátní otázku – co plánuješ do budoucna? Můžeme se těšit na nějaké další projekty?

Abych pravdu řekla, těžce se mi teď plánuje. Většinu času mi zabírá starost o malé nomádě.  Určitě chci zase cestovat a projet další vysněné země, například Patagonii. V neposlední řadě bych ráda dál učila ženy (ale i muže), jak se stát copywriterkou a moci si (při)vydělat na rodičovské dovolené.

Na seznamu mých úkolů, a že ten TO-DO list je dlouhý, leží i tisk oné pohádkové knížky o Muchlince. Se samotným projektem máme velké plány a mimo jiné hledáme pomocníky a pomocnice, influencery, mamablogerky, apod. Takže pokud někdo váhá, kam se vrtnout v online životě, může se nasměrovat k nám.

Děkuji za možnost rozhovoru!