Chronický zánět šlach | JOBA

Dlouhodobé nadměrné přetěžování jako recept na chronický zánět šlach

Onemocnění šlach jsou poměrně častým důvodem návštěvy ortopedické ambulance. Jde o onemocnění nezřídka doprovázené výraznou bolestivostí a pacient může být i na dlouhou dobu vyřazen z běžných činností či pracovního procesu. Dá se zánětu šlach předejít? A co dělat, když už ho mám?

Příčiny zánětu šlach

Záněty šlach vznikají velmi často nadměrným jednostranným přetěžováním a nedostatečnou regenerací. Postihuje nejčastěji horní končetiny v oblasti předloktí a ruky. Toto onemocnění spadá do kategorie nemocní z povolání (např. švadleny, montážní dělníci), příčinou obtíží však mohou být i běžné činnosti (např. sport, hraní na hudební nástroj). 

Při akutní formě dochází v přetížených šlachách k mikrotraumatizacím a rozvoji zánětu. Za chronickou formou stojí tvorba neuspořádaných a nezralých kolagenních vláken v místě opakované zátěže. Tyto změny mohou být i nevratné. V literatuře se o chronickém zánětu šlach hovoří jako o poruše adaptace šlachy na podmínky zatížení. Prokázána byla i jistá individualita – ne u každého se při stejném druhu a intenzitě zatížení toto onemocnění rozvine. 

Projevy

Dominantním příznakem akutní formy je bolest, která se typicky šíří do místa úponů a působí i v klidu. Pacienty může trápit i svědění, otok a zarudnutí v místě vznikajícího zánětu. U chronického zánětu šlach obvykle nejsou klidové bolesti, nýbrž bolesti při zátěži (byť sebemenší) a při pohmatu na postiženém místě. Chronicky změněná šlacha má větší náchylnost k ruptuře (prasknutí) kvůli své tuhosti a snížené poddajnosti.

Léčba a prevence

Možnosti prevence vycházejí z příčiny onemocnění. Největší význam má bezpochyby dostatečně dlouhá doba regenerace. Dobré je, pokud to lze, změnit pohybové stereotypy. I správně postavený a pestrý jídelníček může být součástí prevence. Opakující se záněty mohou souviset s nedostatkem omega-3 mastných kyselin, hořčíku, draslíku a vápníku. 

Doporučuje se tedy zařadit do stravy potraviny bohaté na výše zmíněné látky – například ryby (losos, tuňák), chia semínka či vlašské ořechy, mléčné potraviny, luštěniny, špenát a další druhy ovoce a zeleniny. Léčba spočívá v klidovém režimu s imobilizací a protizánětlivé terapii (nejčastěji nesteroidní protizánětlivé léky). Možné jsou i lokální obstřiky kortikoidy, účinek ale často působí pouze přechodně.  Význam má i fyzikální léčba – magnetoterapie, laser a jiné. U závažných případů se někdy přejde k operačnímu řešení. Nezastupitelný význam má ve správnou dobu započatá rehabilitace a fyzioterapie.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou známé svým pozitivním účinkem na organismus, včetně protizánětlivých a antioxidačních vlastností. Většina současné populace trpí nedostatkem omega-3 mastných kyselin a to se může podílet na větší náchylnosti organismu k chronickým onemocněním, kterým se může stát i zánět šlach. Dále pozitivním způsobem ovlivňují hodnoty tuků v krvi a zlepšují její tok.

ProBalance

Protože si záněty libují v kyselém prostředí, léčbě dále napomůže strava s doplňky proti překyselení organismu a pravidelný pitný režim.  Odkyselení organismu je důležitým krokem, kterým lze předejít zdravotním problémům. Organismus totiž čelí nadbytku kyselin zadržováním vody a odebíráním důležitých minerálů, čímž chybí buňkám výživa a výsledkem je unavenost, opakované záněty či potíže s imunitou. 

ProBalance dodává tělu minerály, které vyrovnávají poměr zásaditých a kyselých látek v organismu. Tablety jsou navíc vhodné i pro celiaky, alergiky na laktózu a vegany. Neobsahují totiž laktózu, lepek ani živočišné přísady. Díky organické formě minerálních látek jsou navíc účinné látky velmi dobře vstřebatelné. Můžeme mezi obsažené důležité minerály zařadit například draslík, hořčík, sodík, vápník, měď a molybden.

Tekuté Colostrum

Colostrum (mlezivo) vyrábí samice savců v mléčných žlázách v době  před narozením mláděte, pro které je tato tekutina těsně po narození životně důležitá a nebylo by bez ní schopné přežít. Kravské colostrum se z většiny procent shoduje s lidským, a proto velice dobře působí i na náš organismus. Přírodní růstové faktory obsažené v Colostru podporují  regeneraci a hojení svalů, nervů a šlach. 

K tomu dále přispívají i aminokyseliny, vitaminy a minerály (K, Na, Ca). Svým složením a účinky je Colostrum unikátní látka a nelze ji uměle vyrobit. Kromě použití při zánětu šlach výborně pomáhá na podporu imunity a boji s viry i bakteriemi. 

Z přílišného hraní na klavír a nedostatečné prevence jsem se po 2 roky nemohla zánětu šlach na zápěstí levé a pravé ruky zbavit. Od 16 let jsem měla problém se psaním a často jsem vůbec neudržela hrnek v ruce. Absolvovala jsem magnetorapie i laser rehabilitace, ale nic nemělo dlouhodobý efekt. Pak mi kamarádka představila colostrum od firmy LR. Z velké zoufalosti jsem zkusila tekuté colostrum a velice mě překvapilo když jsem po týdnu už necítila známé píchání v celé ruce. Po dvou týdnech jsem začala polehku zase hrát. Jsem nesmírně vděčná za tento produkt, troufám si říci, že mě zachránil od trvalého chronického zánětu. 

– Johana Vinšová, klavíristka, violoncellistka

Zdroje:

Richter; Nemoci šlach a šlachových pochev nebo úponů svalů z dlouhodobého nadměrného jednostranného přetěžování; Neurol. praxi 2014; 15(5): 244–248