Roztroušená skleróza - když tělo bojuje samo se sebou | JOBA

Roztroušená skleróza – když tělo bojuje samo se sebou

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění nervového systému. Výskyt tohoto onemocnění se v porovnání s lety minulými více než zdvojnásobil. Jak vlastně, mezi pacienty často nazývaná „ereska” vzniká? Může mít nejrůznější projevy a ve velké většině případů se průběh nemoci velmi špatně předvídá. I přes významné pokroky v medicíně patří stále mezi nevyléčitelná onemocnění, která zcela zásadně mění kvalitu života. Víte, jaké jsou novinky v léčbě?

Jak nemoc vzniká?

Za rozvojem roztroušené sklerózy stojí autoimunitní zánět nervových buněk – to znamená, že náš imunitní systém útočí na vlastní buňky a ničí je. Kromě autoimunitního zánětu hraje svou roli i vrozená dispozice. Ani ta ale nutně neznamená rozvoj nemoci, ke spuštění jsou zapotřebí další faktory z vnějšího prostředí, z prokázaných např. virová infekce, nedostatek vitamínu D nebo kouření. 

Vitamín D výrazně ovlivňuje lidské zdraví a jeho nedostatkem trpíme především v zimních měsících. Kontroluje fosfor a vápník, které jsou důležité pro správný růst kostí a správné fungování cévní a nervové soustavy. Vita Active obsahuje vitamíny E, B12, D, B2, B6, B1, kyselinu listovou, hroznový cukr, vápník, mangan a jód pro správnou funkci štítné žlázy, železo pro podporu červených krvinek, měď k prevenci kardiovaskulárních chorob, zinek pro podporu mozkové činnosti a selen jako významný antioxidant s preventivními účinky. Např. také zvýšené vypadávání vlasů upozorňuje tělo na hypovitaminózu některého vitamínu. Mezi další příznaky nedostatku vitamínů můžeme zařadit sušší kůži či zvýšenou lámavost nehtů. I k těmto problémům lze využít Vita Active.

Klinický obraz

Roztroušená skleróza probíhá pod značně variabilním klinickým obrazem. U většiny pacientů (asi 85%) se střídá období atak (akutní vzplanutí příznaků) s remisemi (období klidu). V průběhu 10 – 20 let dochází (ale nemusí) k sekundární progresi onemocnění, doba do možné progrese je ale velmi individuální. Záleží na genetické dispozici, působení faktorů okolního prostředí, životním stylu a také na včasné diagnostice a zahájení terapie. Prognóza onemocnění se dále odvíjí od počtu a tíže atak. S jakými obtížemi se pacienti nejčastěji potýkají?

  • Poruchy zraku – rozostřené či dvojité vidění, optická neuritida (bolest za okem, zamlžené vidění, výpadek zorného pole)
  • Poruchy hybnosti – svalová slabost, spasticita (zvýšená tuhost svalů spolu s bolestivostí a omezením pohybu), poruchy rovnováhy, třes končetin
  • Poruchy citlivosti – brnění, mravenčení, snížená (ale i zvýšená) citlivost 
  • Poruchy funkce močového měchýře
  • Obtíže při pohlavním styku, poruchy erekce u mužů
  • Únava, poruchy soustředění, úzkost

Co nového v léčbě

Léčba by měla být zahájena u všech, kteří mají příznaky onemocnění a splňují kritéria pro zahájení terapie. Ani ta nejúčinnější léčba současnosti onemocnění nevyléčí, pouze zpomalí progresi – to je velmi důležité sdělit pacientovi. 

Hitem posledních let se stala biologická léčba. Prvním lékem využitým v biologické léčbě roztroušené sklerózy je monoklonální protilátka Natalizumab. Jak tento lék s krkolomným názvem funguje? Jeho funkcí je “umravnit” T-lymfocyty – buňky imunitního systému, které útočí na vlastní nervové buňky a způsobují jejich nevratné poškození. 

Díky vyšší dostupnosti této léčby dostane mnoho pacientů opět možnost žít znovu svůj život naplno, bez omezení. Udává se, že s moderní léčbou nepotřebují až 2/3 pacientů invalidní vozík a pro velké procento pacientů  znamená zlepšení kvality života a uchování soběstačnosti. Výrazný posun přinesla biologická léčba i v otázce těhotenství. Včasná diagnostika a zahájení terapie rozhodují o účinnosti léčby a také prognóze pacienta. Zde snad více než kdekoli jinde platí “time is brain”. 

Colostrum a jiné přípravky

Colostrum neboli mlezivo pijí novorozenci první hodiny po porodu. Matkám se tvoří ještě před mateřským mlékem. Obsahuje velké množství imunoglobulinů, aminokyselin a růstových faktorů, zajišťující dětem okamžitou obranyschopnost a správný vývoj. Studie prokázaly, že colostrum má stejný účinek i na dospělé. Je velmi dobře stravitelné a nemá žádné vedlejší účinky. Užívat ho lze nepřetržitě po celý život a mohou ho brát již půlroční děti.


Imunoglobuliny a aminokyseliny obsažené v mlezivu brání tělo před viry, bakteriemi a dokonce i plísněmi a parazity. Posilují imunitu, působí jako prevence před onemocněním i při léčbě chorob. Pomáhají při léčbě autoimunitních chorob jako je revmatoidní artritida, či roztroušená skleróza. Colostrum výrazně snižuje projevy astma, pozitivně ovlivňuje léčbu alergii, cukrovky, Alzheimrově a Parkinsonově chorobě a dokonce u nádorových onemocnění.

Naše imunita je tzv. „přestřelená“ a je třeba jí nastolit nějakou rovnováhu. S tím si velmi dobře dokáží poradit produkty  Aloe Vera drinking gel, který přispívá při modelaci a budování imunity a Colostrum, zmíněné výše.

Proti únavě zaručeně pomůže Mind Master Formula Green, kdy se díky Aloe Vera gelu, otevírá krevní řečiště a potřebné látky se okamžitě dostávají do krve a buněk. Snižuje stres jak fyzický, tak psychický, dále zvyšuje výkonnost těla a mysli, takže bojuje proti únavě a také se díky němu dostává do těla obrovský přísun živin, například vitamíny B1, B12, E, železo či selen.

Je potřeba však nezanedbávat oleje, protože pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém a také zdravý vývoj mozku. K tomuto účelu skvěle poslouží Super Omega 3 activ, obsahuje totiž rybí tuk, který se získává z volně žijících makrel, sardinek a tuňáků pocházejících z udržitelného rybolovu. Dále produkt obsahuje Pupalkový olej, jenž pomáhá mírnit symptomy roztroušené sklerózy. Dále se doporučuje dodávat tělu vitamín D přípravkem Vita Activ, který pomáhá oslabovat projevy roztroušené sklerózy. 

Zdroje:

Vališ; Základní diagnostika a léčba roztroušené sklerózy; Med. praxi 2015; 12(2): 77–82

Horáková; Roztroušené skleróza – naše současné možnosti při diagnostice, stanovení prognózy nemoci a sledování efektivity léčby; Neurol. praxi 2011; 13(4): 265–269