Matěj Pálek – vytrvalý tah na branku | JOBA

Matěj Pálek - trvalý tah na branku

Student a zároveň člověk s neobvyklými znalostmi a hipsterskou image – Matěj Pálek nám vyprávěl postřehy z dnešní hudební scény i o jeho cestě přes pestrou hudební inspiraci.

Aktuálně hraje ve dvou kapelách a to převážně blues a rock – na elektrické kytary, které si dokonce sám staví. Dnes Matěje i jeho kapelu All At Once zná okruh lidí v jeho okolí, ale za pár let může být slavný, stejně jako nemusí. Co však dělá ten rozdíl? Jedno setkání či jediná příležitost?

Při otázce na hudební inspiraci si Matěj Pálek vybaví starou vzpomínku: otcovo auto a jeho kazety – malého Matěje nejvíce zaujala ta s U2. Rychle si ji oblíbil a rozhodně u ní neskončil. Ohromenený pro něj dosud neobjeveným druhem muziky pokračoval dále k Rolling Stones,  bluesovějším Muddymu Wattersovi, Albertu Kingovi, BB Kinga nebo třeba Albertu Collinsovi. Nejzásadnějším pro něj však stal Jimmy Hendrix. Právě toho označuje za zdroj své největší inspirace.

 Nová rock’n’rollová krev


Sám Matěj se označuje za příslušníka nové generace kytaristů s kořeny v právě starší muzice. Se svojí kapelou All At Once se na tyto kořeny snaží navázat. A ačkoliv do svých koncertů sem tam nějaký cover (tedy převzatou píseň) zařadí, prim u něj stále hraje vlastní tvorba.

Při sestavování setlistu na koncert však vždy dbá na návaznost. Písně podle něj, podobně jako na vinylových deskách, musí navazovat. Zároveň ale upozorňuje na úskalí coverových setlistů:,, Kapely často mají svoji tvorbu, kterou hrajou skvěle, ale zároveň do ní zařadí spoustu převzatých písniček. A pak se může stát, že lidé chodí na ty převzaté písničky než na tu kapelu samotnou.” Myslí si, že za tím může stát neuchopitelnost jejich vlastní tvorby.

Těžké začátky

Stejně jako každý muzikant, i Matěj se svojí kapelou přiznává, že prorazit  na tuzemské hudební scéně není jednoduché. Kromě uchopitelnosti jejich tvorby mu do karet nehraje ani fakt, že dostat se na české a slovenské festivaly může být pro začínající kapely problém.

,,Pokud se  podíváme na všechny festivaly, tak na nich hraje odhadem pořád stejných sedm kapel po celé republice. Na tyhle festivaly se tak téměř nejde dostat. A  festivaly pro méně známé kapely se také nepořádají.”

Kromě toho se musí potýkat s poměrně novým společenským jevem, kdy lidé odmítají chodit na klasické placené koncerty:„Většina si u nás zvykla chodit na koncerty zadarmo, akce od města, slavnosti. Potom nejdou na koncert do nějakého klubu, protože na to nejsou zvyklí.”

Právě tady mladé kapely narážejí. Osobní vazby a kamarádi se brzy vyčerpají a na koncerty chodí stále dokola ti stejní lidé a jejich hudba se tak nedostane k novým posluchačům. Na druhou stranu už dle jeho slov odezněla éra tzv. revivalových kapel, a tak lidé vyhledávají novou hudbu, což vytváří šance pro mladé hudebníky.

 

Hlavně se nevzdat

Nejdůležitějším cílem je aktuálně pro Matěje Pálka a jeho kapelu All At Once dokončení jejich debutové desky. Právě ta by jim mohla v mnohém pomoci otevřít nové dveře. Chtějí  se ukázat a dostat k sobě další fanoušky.

V slibně rozjetém začátku jim zdánlivě nestojí žádné překážky – mladí muzikanti zatím nenašli třecí plochy, a tak jim to klape i po lidské stránce. Matěj však přiznává, že k úspěchu vede především vytrvalost. Podobná té, když člověk útočí na branku. Nezbývá tedy než držet palce, ať na konci cesty padne vytoužený gól. 

 

All At Once