Lupénka - Vidíme ji, ale neumíme ji léčit | JOBA

Lupénka - Vidíme ji, ale neumíme ji léčit

Vidíme ji, ale neumíme ji léčit – lupénka 

Lupénka postihuje tisíce lidí v České republice, nemalé procento z nich trpí závažnou formou tohoto onemocnění. Lupénka nepředstavuje pouze dermatologický problém, kožní projevy spadají do těch nejvíce zatěžujících – jsou lidem na očích. Lupénka je nevyléčitelné onemocnění a výrazně snižuje kvalitu života. Co nabízí současná medicína? Jsou léky opravdu to jediné účinné?

Jaká je podstata onemocnění?

Lupénka je geneticky podmíněné onemocnění autoimunitní povahy. Vinu nesou buňky našeho imunitního systému T-lymfocyty, které útočí na tělu vlastní tkáně.

K manifestaci či zhoršení projevů dochází působením některých zevních faktorů, např. bakteriální infekce (nejčastěji po angíně), poranění kůže, UV záření, alkohol, stres či některé léky. Onemocnění se tedy projevuje  kvůli působení provokačních faktorů v geneticky předurčeném terénu. 

 

Lupenka - ilustrační obrázek
Projevy lupénky

Nejčastěji se na kůži projevují zarudlé papuly kryté stříbřitou šupinou (obr. 1). Papuly tvoří ložiska různě velké plochy, nejčastěji na zádech, končetinách (nad lokty a koleny), obličeji či ve vlasech.

Závažné formy psoriízy mohou postihovat až 80% povrchu těla. Dalším typickým znakem je tzv. dolíčkování nehtů (obr. 2) a “olejové skvrny” pod nehty. Ani zdaleka neplatí, že pacienti s lupénkou mají pouze kožní obtíže. 

Téměř 45% má problémy s klouby (psoriatrická artritida), které mohou v konečném důsledku vést až k invaliditě. Výsledky studií ozřejmily, že se lupénka spojuje  s celou řadou dalších nemocí – např. Crohnova choroba, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo cukrovka 2. typu. 

Lupénka - ilustrační obrázek
Současné možnosti léčby 

Léčba je komplexní a pro každého pacienta “šitá na míru” s cílem zmenšit rozsah postižení, minimalizovat nežádoucí účinky a především zlepšit kvalitu života. Velký význam má správná péče o kůži.

Doporučují se emoliencia – tedy přípravky, které zvláčňují, hydratují a pomáhají obnovit kožní bariéru. Keratolytické přípravky se používají na ložiska s výraznými šupinami – způsobí jejich změkčení a jednodušší odstranění. 

Další skupinou léků užívaných při terapii lupénky jsou lokální kortikoidy, velmi často však působí pouze dočasně a mohou mít nežádoucí účinky (přibývání na váze, zvýšení krevního tlaku, řídnutí kostí a jiné). Novou skupinou léků jsou analoga (látky podobné) vitaminu D3. Pro jejich skvělé účinky patří mezi léky první volby.

Osvědčila se také fototerapie – zjednodušeně “léčba světlem”. Tato, v dermatologie široce uplatňovaná, metoda léčby využívá léčebné účinky určitých spekter neionizujícího záření. Velkou nadějí pro pacienty s lupénkou je biologická léčba. Cílem této léčby je “přimět” imunitní systém, aby přestal útočit na tělu vlastní buňky. 

Colostrum 

Colostrum

U onemocnění, kde hraje hlavní roli aktivita imunitního systému přehnaná či namířená proti vlastním tkáním má užívání Colostra výrazný terapeutický efekt.

Colostrum (mlezivo) vyrábí samice savců v mléčných žlázách v době  před narozením mláděte, pro které je tato tekutina těsně po narození životně důležitá a bez které by nebylo schopné přežít. Kravské colostrum se z většiny procent shoduje s lidským, a proto velice dobře působí i na náš organismus.

Děti a dospělí mají imunitní systém již aktivní, takže ho potřebujeme posilovat a držet v rovnováze, neboť denně čelí řadě nepříznivých vlivů, které vedou k riziku civilizačních chorob. 

Colostrum obsahuje Colistrinin, což je krátká bílkovina s imunomodulačními vlastnostmi. To znamená, že posiluje imunitu  a potlačuje imunitu obrácenou proti vlastnímu tělu. Stimuluje takzvané „přirozené zabijáky“, kteří v těle rozpoznají buňky napadené viry nebo nádorové buňky a likvidují je.

Některé složky Colostra, například interferony a cytokiny tlumí nadměrnou imunitní reakci, která se obrací proti vlastním tkáním – jedná se o imunomodulační účinek. Colostrem lze přispět k zmírnění a v mnoha případech i vymizení těchto autoimunitních a alergických projevů.

 
Závěr

Lupénka se řadí mezi závažné onemocnění, které má zásadní vliv na kvalitu života. Kromě výběru vhodného léčebného schématu by se mělo také pracovat s pacientem jako takovým. Musí tuto chorobu přijmout a naučit se s ní žít.

Nezřídka využije i možnost konzultovat s psychologem a psychiatrem. S dalšími znalostmi o podstatě onemocnění přicházejí stále nové léčebné postupy a metody. Zásadní přínos má zavedení biologické léčby, která mnoha pacientům vrátila původní kvalitu života.

Box první pomoci

Základním a důležitým krokem je pravidelné ošetřování pokožky. Aloe Vera Spreje První pomoci se hodí pro velmi suchou kůži, pomáhá při léčbě atopické dermatitidy. Zklidňuje a ochlazuje pokožku, pomáhá kůži regenerovat, neboť obsahuje 83 % gelu z Aloe vera a 12 bylinných esencí – měsíček, řebříček, heřmánek nebo extrakt z šalvěje, které podporují sílu Aloe Vera.

Všechny tyto bylinky se do krve vstřebávají kůží a sliznicemi, kde cíleně působí. Sprej je univerzální a především  baktericidní a působí desinfekčně. Také však uklidňuje podrážděnou pokožku, takže se dá výborně použít i jako péče po opalování, či v případě svědění a otoků. Měsíček má výrazné hojivé účinky, léčí akné, záněty, plísně, ale také popáleniny.

Dále se doporučuje promazávat pokožku pomocí Aloe Vera Krému s propolisem, který obsahuje přírodní extrakt z včelího vosku pro intenzivní hydrataci. Posiluje kožní bariéru
a vytváří na kůži ochranný film. Hodí se také na šupinatou pokožku a namáhaná místa, takže i jako hydratace při lupénce.

Je také možné využít Aloe Vera Hydratační gelový koncentrát. Obsahuje 90 % gelu z Aloe Vera. Pokožku intenzivně hydratuje, ale i chladí a zklidňuje.

Zdroje:

Nevoralová; Lokální léčba lupénky; Dermatol. praxi 2013; 7(3): 113–119

Machovcová; Co je nového v biologické léčbě psoriázy; Dermatol. praxi 2017; 11(2): 55–57