Stárnutí pleti a tvorba vrásek | JOBA

Stárnutí pleti a tvorba vrásek

 

Proces stárnutí pleti je nevyhnutelnou součástí našeho života, je zcela přirozený a nelze ho zvrátit. Co ale můžeme? Zpomalit ho vhodnými preventivními kroky, prodloužit si mladistvý vzhled pleti a vypadat stále svěže i v pokročilém věku. V tomto článku se zaměříme nejen na to, čím je stárnutí pleti způsobeno, ale také zjistíme, jak své pleti pomoci v boji proti stárnutí. 

Nejprve poznejte strukturu pleti 

Strukturu naší kůže lze rozdělit na tři základní části: pokožka epidermis, škára dermis a podkoží hypodermis

Epidermis je tvořena mnoha vrstvami kožních buněk (keratinocytů). V horních vrstvách epidermis tyto buňky postupně odumírají a odlupují se (korneocyty), zatímco buňky ve spodních vrstvách se neustále dělí a postupují směrem k povrchu pokožky. 

V buňkách spodních vrstev se nachází také velmi důležitý pigment melanin, který chrání naši pokožku před škodlivými vlivy slunečního záření a jeho množství v pokožce určuje naši barvu pleti.

Dermis nazývaná také jako škára, je tvořená sítí kolagenových a elastických vláken, jejichž základními stavebními jednotkami jsou bílkoviny – kolagen, elastin a proteoglykany. Ty propůjčují naší pleti pružnost a pevnost. Jsou tak klíčové v procesu stárnutí a tvorby vrásek. 

Buněčnými elementy jsou zde zejména fibroblasty. Veškeré živiny, které naše pokožka potřebuje získává z nejspodnější vrstvy hypodermis, tzv. podkožní vazivo. To je tvořené tukovými buňkami sloužící jako zdroj energie. Současně uchovávají důležité vitamíny nezbytné pro zdraví a ochranu pokožky (vitamin A, E, D a K).

Co urychluje proces stárnutí a tvorbu vrásek?

Pleť je v průběhu našeho života neustále vystavována vnějším a vnitřním faktorům, které ve výsledku způsobují strukturní a fyziologické změny v každé vrstvě pokožky. Mezi tyto faktory, které mohou celý proces urychlit a vést tak k mdlé a vrásčité pleti již v mladém věku, řadíme 

  • nevhodný životní styl 
  • působení UV záření (i v podobě umělého slunce v soláriu!)
  • vystavení pokožky znečištěnému ovzduší
  • působení toxinů 
  • nedostatek spánku 
  • hormonální nerovnováha
  • stres 
  • kouření

Většina těchto faktorů zvyšuje množství volných radikálů v těle. Co to znamená? Volné radikály způsobují poškození kožních buněk a urychlují tak viditelné změny ve struktuře pleti: vrásky, ztráta plnosti a pružnosti pleti a povadlá pleť. 

Stárnutí pleti a tvorba vrásek je podmíněna také geny, které nelze změnit, ale jejich projevy lze ovlivnit správnými preventivními kroky a proces stárnutí pleti tak zpomalit. Rychlost a stupeň s jakou se objeví prvotní známky stárnutí pleti, ovlivňuje také etnická příslušnost (tedy náš fototyp) a typ pleti. 

Tipnete si co je největší nepřítel pleti? Sluneční záření!

Největší hrozbou pro naši pleť představuje působení slunečního záření způsobující tzv. solární elastózu. Při tomto ději se elastická vlákna rozpadají a ztrácí svou pevnost a elasticitu. Tyto změny ve struktuře pokožky se následně projevují tvorbou vrásek. 

Současně UV záření vyvolává tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů (ROS), poškození DNA buněk a následně ke  zvýšené produkci specifických enzymů (metaloproteináz) štěpící kolagenová a elastinová vlákna, což se projevuje na celkovém vzhledu pokožky. 

Právě specifické proteiny naší pleti jako je kolagen, elastin a proteoglykany zajišťují naší pokožce pevnost a pružnost. Je tedy klíčové chránit je před negativními vlivy způsobující jejich urychlený rozpad a podporovat jejich syntézu v pleti. Celkový proces stárnutí pleti urychlujete častým opalováním, aplikací opalovacích prostředků s nízkých SPF faktorem či pravidelnou návštěvou solárií. 

Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, používejte kvalitní opalovací krémy s SPF faktorem odpovídající Vašemu fototypu pleti a noste pokrývku hlavy chránící pleť před UVA i UVB zářením! 

Nečekejte a začnete s prevencí, co nejdříve. 

Podle studií se první známky stárnutí na povrchu pleti začínají projevovat již od 25. roku života ve formě jemných linek, s postupujícím věkem dochází ke snížené produkci kolagenu a ztrátě objemu a pružnosti spojených se vznikem hlubokých vrásek. 

S postupujícím věkem také dochází ke snížené produkci kyseliny hyaluronové. Jak ta funguje? Buňky pokožky méně účinně váží vodu a pleť je tak nedostatečně hydratovaná. Pokožka se vysušuje, ztenčuje a je náchylnější k poškození. 

Je tedy na místě začít se správnou a především komplexní péčí (zevně i vnitřně) včetně zdravého životního stylu co nejdříve. Napomůžete tak zpomalit proces stárnutí pleti a potlačíte vznik hlubokých vrásek. 

Jak a jaké přípravky zvolit? 

1. Zevně

V boji proti vráskám zevně je důležitá správné péče o pokožku a aplikace vhodných anti-aging kosmetických produktů. Pleti bychom měli dopřát čištění dvakrát denně (ráno a večer), současně používat kosmetické přípravky s obsahem účinných látek potlačující vznik vrásek. 

Vhodný je obsah koenzymu Q, kyseliny lipoové, vitamínu A, C a E, které fungují jako antioxidanty chránící buňky před působením volných radikálů generovaných UV zářením a dalšími negativními faktory. 

Současně je na místě používání speciálních přípravků v péči o pleť obsahujících vysoké koncentrace účinných látek (séra), s obsahem kyseliny hyaluronové, kolagenu a ovocných kyselin (kyselina glykolová), které pleť omlazují. 

Přítomnost proteoglykanů zvyšuje množství rozpustného kolagenu v pokožce a stimuluje pojivovou tkáň. Eliminují tak vrásky, vyhlazují a zpevňují pokožku, dodávají jí jemnost a mladistvou pružnost. Kromě toho, že proteoglykany vyplňují pokožku zevnitř, napomáhají také zachycovat vlhkost v pleti. 

Jedním z favoritů v boji proti vráskám již v mladém věku je ZEITGARD 2 Anti-age hydratační krémový gel s komplexem Ultra Filling Spheres. Jedná se o zesíťované partikule zachycující vodu vypařovanou z hluboké dermis, v horních vrstvách epidermis. Díky jejich hydroskopickým vlastnostem se objem kuliček rychle zvyšuje. Tím, jak se zvětšují, dochází k napnutí pokožky a vyhlazení vrásek. Současně je zajištěn elastický povrch pokožky s dlouhodobou hydratací pomocí PatcH2OTM technologie. PatcH2O TM představuje molekulární síť přírodních bio-polymerů s výrazným hydratačním efektem. Tato mikro síť obsahuje zvlhčující komplex, který se postupně uvolňuje do kožní vrstvy epidermis. 

LR LIFETAKT 5in1 Beauty Elixir je inovativní produkt, který Vám pomůže nejen k udržení mladistvého vzhledu a krásné pleti, ale také svým složením zpevňuje tělo, nehty a posiluje vlasy. Je určen pro ženy všech věkových kategorií a lze tak v 1 denní dávce redukovat vrásky, zlepšit funkce pokožky a zpomalit proces stárnutí. Jedná se tedy o velmi komplexní péči. 

2. Zevnitř

Současně je ideální posílit a vyživit pleť zevnitř vhodnými doplňky stravy včetně pitného režimu. Samozřejmostí je zdravá vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovoce obsahující antioxidanty (vitamin C a E), pravidelný pitný režim (dostatek tekutin – 30 až 40 ml na kilo hmotnosti, při pohybu a teplém počasí zvýšit příjem!). 

Bylo zjištěno, že konzumace zeleného čaje pomáhá v boji proti stárnutí díky obsahu polyfenolů, jenž fungující jako silné antioxidanty. Dopřejte si tedy alespoň jeden šálek zeleného čaje denně. 

Nezapomeňte, že také pravidelná pohybová aktivita má pozitivní vliv na celkovou kondici i na zdraví pokožky. Dalším významným faktorem je kvalitní a pravidelný spánek, který dává celému organismu šanci k regeneraci a tím přispívá i k obnově pokožky. 

Pokud kouříte, přestaňte či snižte užívání tabákových výrobku na minimum! Kouření je jedním z hlavních vnějších faktorů stárnutí kůže. Kromě toho, že způsobuje zvýšení exprese enzymu rozkládající kolagen, vede k šedavému vzhledu pleti a vrásčité kůži, zejména kolem úst a očí. 

Martina Parisová
Reference: 

https://www.tendenceesence.cz/user/documents/upload/opalovaci-proces-s.png https://www.vitage.cz/user/documents/upload/mlada_stara.png https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4756870/ https://www.intechopen.com/books/molecular-mechanisms-of-the-aging-process-and- rejuvenation/molecular-mechanisms-of-skin-aging-and-rejuvenation https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11514125 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789494/