Víme, co Vám pomůže na poškozenou pokožku a spáleniny | JOBA

Poškozená pokožka a spáleniny od sluníčka?

Víme, co vám pomůže!

Slunce a opalování k létu neodmyslitelně patří. Sluneční záření má celou řadu benefitů, především nám pomáhá k tvorbě vitaminu D, ale dokáže dát naší pokožce také pěkně zabrat. Jedno je tedy jisté neměli byste ochranu své pokožky před slunečními paprsky podceňovat. Spálení od sluníčka je totiž pro nás škodlivější víc, než si myslíte. Kůže si každé takové poškození pamatuje a s každým spálením si zvyšujete riziko vzniku rakoviny kůže.  (!!!) Co se děje s Vaší pokožkou při spálení, na co si musíte dát pozor a jak svou pokožku ochránit? Pojďme si v krátkosti připomenout, co dělat a co na spálenou pokožku funguje.
Epidermis\Dermis: To je oč tu běží….

Kůže představuje velmi komplexní systém, je tvořena z několika vrstev, z nichž každá má svou roli v systému ochranné bariéry kůže. Z těchto vrstev zde zmíníme dvě základní, pokožku (epidermis) a škáru (dermis). Pokožka je nejsvrchnější vrstva kůže s největším množstvím kožních buněk (keratinocytů). Škára se nachází hned pod epidermis, a protože obsahuje velké množství nervových zakončení, je právě škára zodpovědná za známé nepříjemné pocity spálené a podrážděné pokožky.

Co se děje s kůží při opalování? Vzniká pigment melanin…

Když se opalujeme jsou v pokožce stimulovány speciální buňky, které začnou ve velkém produkovat pigment melanin. Ten se postupně přesouvá ze spodní vrstvy epidermis do keratynocytů, což se projevuje hnědnutím kůže. V lidské kůži je tvorba melaninu stimulována hlavně v okamžiku, když dojde k jejímu poškození a narušení DNA buněk vlivem slunečního záření. 

Melanin chrání pokožku před působením ultrafialového záření, tak, že ho pohlcuje a zastavuje volné radikály produkované v poškozené pokožce. Tím chrání DNA buněk před dalším poškozením a pokožku před vznikem melanomu (rakoviny kůže). 

!Tato přirozená ochrana nám slouží jako první ochranný štít, nedokáže ale dlouhodobě odolávat agresivním slunečním paprskům, a to zejména u jedinců se světlými fototypy. Je proto nutné pokožku chránit před sluncem dalšími prostředky!
Zjistěte svůj fototyp

Věděli jste, že každý máme množství produkovaného melaninu dáno geneticky? To je důvod proč někteří z nás mají po krátkém opalování pokožku červenou a podrážděnou a jiným sluneční paprsky se stejnou intenzitou problémy nedělají. Barva pokožky tedy určuje citlivost vůči UV záření.

Podle intenzity pigmentace je rozlišováno 6 fototypů hodnocených podle barvy vlasů, očí a pokožky. Každý fototyp reaguje na slunce odlišně. Obecně platí, čím nižší číslo fototypu, tím nižší odolnost vůči ultrafialovému záření. 

Fototyp pokožky určuje zastoupení dvou typů melaninu, hnědočerný pigment eumelanin, který je ve větším množství typický u tmavých fototypů a červenohnědý feomelanin, který naopak převládá u světlejších fototypů. 

Dle fototypu jsou pak doporučovány opalovací prostředky s konkrétním SPF faktorem, dozvíte se, jak často se mazat a jak dlouho se můžete slunit, aniž byste pokožku nějak chránili. Pokud ale patříte mezi světlé fototypy měli byste se ochraně své pokožky opravdu věnovat!

Fototyp pleti
Auuu, to bolí, zase jsem se spálila…

Často to podceňujeme, a i když víme, že sluníčko pálí, tak pokožku nechráníme, což je základní chyba většiny z nás. Co následuje pak všichni známe…zarudlá, na dotek bolestivá pokožka. 

Spálení pokožky je naprosto přirozenou reakcí nechráněné kůže na působení UVB složky slunečního záření. Poškození pokožky vede k akutní zánětlivé reakci a ke sledu změn v dermis. Především odumírají poškozené kožní buňky a zvyšuje se tvorba buněk nových, což vede ke vzniku tlustší epidermální vrstvy kůže. 

Po regeneraci spodní vrstvy pak následuje známé olupování, které nepůsobí příliš vábně, kdy se kůže zbavuje odumřelých kožních buněk. Tyto akutní změny jsou dočasné, obvykle zcela ustupují a pokožka se vrací do normálnímu stavu.

 

Mazat, mazat, mazat!
Každé spálení si pokožka pamatuje, a pokud se opalujete často a svou pokožku nechráníte způsobujete své pokožce stres v podobě strukturních změn, kdy se snižuje objem a kvalita škáry včetně její elasticity. Zvyšujete si tak nejen tvorbu vrásek a stárnutí pokožky, ale také riziko vzniku melanomu! 

Je tedy nezbytné chránit pokožku používáním opalovacích krémů, omezit její dlouhodobé vystavování slunečnímu záření, ale také věnovat dostatečnou péči po opalování.  

Pokožku je důležité chránit zejména v létě nebo na horách, kdy je intenzita vysoká a dochází často k vystavení přímému slunci. Nemyslete si ale, že v zimních měsících nebo když je pod mrakem tak pokožku nemusíte chránit. I v tyto dny proniká sluneční záření přes Vaši pokožku a je proto důležité používat celoročně pečující krémy s SPF faktorem.

 

SPF faktor - víte, co vlastně znamená?

SPF (Sun Protection Filter) prodlužuje dobu, po které pokožka přirozeně zčervená vlivem slunečního záření. Pokud se tedy spálíte bez použití opalovacího krému po 10 minutách, po aplikaci opalovacího přípravku s SPF 10 začne být Vaše pokožka podrážděná po 100 minutách.

Výběr velmi kvalitních krémů s SPF faktorem a Aloe Vera můžete prohlédnout na našem e-shopu

 

Co dělat, když se spálíte?

Spálení pokožky je poměrně bolestivé a je proto nejdůležitější dosáhnout okamžité úlevy a co nejrychlejší regenerace poškozené pokožky. Nejlépe zvolte přípravky, které obsahují speciální složky a působí na kůži komplexně, tedy dokážou zarudlou pokožku zklidnit a dlouhodobě ji hydratovat a regenerovat.

Právě pro tyto případy byl vytvořen speciální SOS box složený z třech produktů poskytující komplexní péči o Vaši pokožku. Základem produktů SOS boxu je především naše Aloe, o jejichž zázračných účincích na pokožku a celkové zdraví se dočtete u nás na blogu.

Součástí SOS boxu je sprej první pomoci, hydratační gel a ochranný krém s propolisem. Všechny tři produkty jsou navrženy tak, aby poskytly komplexní péči bez potřeby dalších produktů.
Aloe Vera Sprej první pomoci

Vám pomůže, když začínáte pociťovat prvotní projevy spálené a podrážděné pokožky. Je vynikající právě pro ošetření zarudlé až spálené kůže vzniklé po nadměrném opalování – uklidní a dodá pokožce potřebnou hydrataci. Stejně tak jako rychlé ošetření po popálení dotykem horkého předmětu. 

 

Aloe Vera Hydratačního koncentrátu

pro následnou aplikaci z 90 % Aloe Vera Vám pokožku díky gelové konzistenci krásně zchladí, zklidní a dodá pocit rychlé a intenzivně ošetřené pokožky. 

Aloe Vera Ochranný krém s propolisem

je poslední ze zlaté trojice. Ve formě hustého krému pečuje o suchou a namáhanou pokožku. Po jeho aplikaci budete mít pocit zklidněné a uvolněné pokožky a zabráníte tak nepříjemnému pnutí poškozené kůže a jejímu olupování. Kromě 79 % Aloe obsahuje včelí vosk, který posiluje kožní bariéru a vytváří na kůži ochranný film.
A na co dalšího můžete produkty SOS boxu využít?

Díky současným koronavirovým opatřením dostává naše pokožka a pleť zabrat víc, než si myslíte. Neustále nošení roušky a časté mytí rukou nám sice pomáhá eliminovat možnou nákazu, ale aniž si to uvědomujeme dáváme své kůži díky těmto opatřením dosti zabrat. Nejen, že naše pokožka pod rouškou nemůže dýchat, ale častým mytím je přesušená a náchylná k ekzémům a vyrážkám.

Co se děje, když Vaše pleť nedýchá…

…zapařuje se a má tak větší sklon k podráždění nebo vzniku vyrážky. Čerstvý vzduch napomáhá k regeneraci pokožky, k jejímu prokrvení, zrychluje látkovou výměnu a pleť tak vypadá zářivější. Proto je péče o pleť v tomto období dvojnásobně důležitá. Důležité je nejen pleť odličovat, ale také hydratovat. 

Sprej první pomoci je tak pro tyto náročné dny skvělým pomocníkem, funguje jako pleťová voda, která Vaši pleť osvěží a díky obsahu naší Aloe dodá pořádnou dávku hydratace! Současně podrážděnou pleť zklidní, čímž brání vzniku vyrážky ve formě pupínků.

Časté mytí rukou pokožku namáhá a vysušuje!

Toto těžké období je spojené nejen s nošením roušky, ale také dává zabrat pokožce rukou neustálým používáním dezinfekcí a mytím. Pokožka rukou je velmi citlivá, neprospívá jí časté máčení, a už vůbec ne ani ta nejšetrnější mýdla a dezinfekční prostředky. 

Zejména pokud trpíte ekzémy jsou tato opatření pro Vás výrazně omezující a někdy i bolestivé. Časté mytí pokožku narušuje, navíc mýdlové prostředky už tak suchou kůži ještě více vysušují. Řešením je, co nejčastější promazávání. Pro tyto případy je naprostou jedničkou ochranný krém s propolisem, který je jako dělaný pro namáhanou pokožku. Nejen, že pokožku rukou krásně vyživí a dodá ji potřebné látky, ale také vytváří na povrchu ochranný film, který brání dalšímu vysušování a ztrátě vody z povrchu kůže při častém užívání dezinfekce a mytí.


SOS box tak představuje ideální balíček pro doma i na cesty, bohatě zastoupí několik produktů najednou. Ušetřete a nekupujte v lékárně předražené produkty na tisíce různých věcí. S komplexní péči ve formě SOS boxu si vystačíte, a ještě získáte úsporu místa ve vaší lékárničce.