Příčiny vypadávání vlasů | JOBA

Příčiny vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů (efluvium) je v dnešní době stále častějším problémem, který přivádí pacienty do ordinace svých praktických lékařů a dermatologů. Kvalita a kvantita vlasů hraje nepochybou roli v subjektivním vnímání atraktivity. Vzniklé prořídnutí vlasů tedy znamená značnou psychickou zátěž a pocit studu ve společnosti. Proč vůbec vlasy padají? Můžeme tomu nějak zabránit? 

Jak rostou vlasy?

Pochopení tzv. vlasového cyklu je důležité pro porozumění vzniku vypadávání vlasů. Vlasové váčky neumí produkovat vlas po celou dobu – střídá se období aktivního růstu (anagen), přechodné období (katagen) a období klidové (telogen), ve kterém vlas už dále neroste a v podstatě čeká, kdy vypadne. Udává se, že naše kštice má na 100 000 vlasových váčků a asi 85% se nachází v růstové fázi. Během dne vypadne zdravému člověku okolo 100 vlasů. Ztráta vlasů se kompenzuje růstem nových a jakmile se tato rovnováha naruší, dochází k prořídnutí vlasů – alopecii.

Možné příčiny nadměrného padání vlasů

Nejčastější příčinou difúzní alopecie je androgenetická alopecie, také známá jako mužský typ prořídnutí vlasů (obr. 1). Jedná se o kombinaci vrozené dispozice a účinku androgenů (mužské pohlavní hormony), zejména pak testosteronu. Vyskytuje se asi u 50% ve věku nad 50 let. Není to však problém týkající se výhradně mužů. Tímto onemocněním trpí asi 6% žen ve věku nad padesát a až 30 – 40% ve věku nad sedmdesát let. U žen si také všímáme dalších příznaků spojených s nadbytkem androgenů – nepravidelnosti menstruačního cyklu, virilizace (ženské rysy jsou nahrazovány mužskými – hrubší hlas, zmenšení prsů, nadměrné osvalení) a hirsutismu (zvýšený růst tmavých chloupů v místech typických pro mužské pohlaví – tváře, horní ret, brada, vnitřní strana stehen). 

 

Obr. 1a – Androgenetická alopecie u žen a mužů

Obr. 1b – Androgenetická alopecie u mužů

 

(U alopecia areata (obr. 2 a 3) příčinu neznáme – uvažuje se o roli vrozené dispozice, autoimunitních procesů, stresu a věku. Tato forma může být jen ložisková, časem však může dojít ke ztrátě všech vlasů, spolu s obočím či vousy. )

Obr. 2 – Alopecia areata
Obr. 3 – Alopecia areata

Další klinickou jednotkou, kterou zmíním se nazývá telogenní efluvium . U tohoto onemocnění vlasy vypadávají spontánně nebo při běžných činnostech jako česání či mytí. Příčin je celá řada, v následujícím textu uvedeme ty nejčastější. 

Mohou jimi být hormonální změny po porodu, stav se většinou upraví za několik měsíců (u části žen však může přetrvávat). Velmi častou příčinou jsou také anémie způsobená nedostatkem železa (sideropenická anémie), razantní diety vedoucí k nedostatku bílkovin a stopových prvků (selen, zinek, jód), hypomagnezinémie (nedostatek hořčíku) či veganská a vegetariánská strava. 

Významnou roli hraje také dlouhotrvající psychický stres, dále se uplatňují chronicky probíhající onemocnění (např. poruchy funkce štítné žlázy) či kožní choroby včetně atopického ekzému. Velký vliv mají i dlouhodobě užívané léky – nejčastěji pak heparin, karbamazepin, betablokátory a antidepresiva. U citlivých žen může dojít k nadměrnému vypadávání se začátkem užívání hormonální antikoncepce, naopak u některých se rozvine s jejím vysazením. 

Posledním klinickým typem, který stojí za zmínku je anagenní efluvium. Škodlivý vliv působí na vlasové folikuly velice rychle a silně, dochází k difúzní ztrátě vlasů. Typicky se s tímto druhem efluvia setkáváme u pacientů, kteří dochází na chemoterapii a radioterapii. K výrazné ztráta vlasů dochází asi za dva týdny po začátku chemoterapie. 

Nepodceňujte padání vlasů

I když se to na první pohled nezdá, příčina padání vlasů je značně rozmanitá od pouhého nedostatku stopových prvků po závažná onemocnění. Správně určená příčina je nezbytná pro optimální léčebný postup. Vypadávání vlasů může vést k jejich viditelnému úbytku, což pro jedince znamená určitý pocit méněcennosti v sociální sféře. Vysoký krevní tlak nebo jakékoli jiné vnitřní onemocnění na pacientovi obvykle nevidíme, ale prořídnutí vlasů ano, stejně jako kožní onemocnění. 

Pomoc při vypadávání vlasů

Každý organismus prožívá období, kdy trpí nedostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků. To se odráží mimo jiné i na kvalitě a růstu vlasů. Zvýšené vypadávání vlasů upozorňuje tělo například na hypovitaminózu některého vitamínu. Mezi další příznaky, které s tím úzce souvisí, můžeme zařadit sušší kůži či zvýšenou lámavost nehtů. K tomuto problému lze využít Vita Active, který již při běžné dávce vypadávání vlasů brzy zastaví.

Obsahuje vitamíny E, B12, D, B2, B6, B1, kyselinu listovou, hroznový cukr, vápník, mangan a jód pro správnou funkci štítné žlázy, železo pro podporu červených krvinek, měď k prevenci kardiovaskulárních chorob, zinek pro podporu mozkové činnosti a selen jako významný antioxidant s preventivními účinky. Vitamín D výrazně ovlivňuje lidské zdraví a jeho nedostatek je především v zimních měsících. Kontroluje fosfor a vápník, které jsou důležité pro správný růst kostí a správné fungování cévní a nervové soustavy. 

 

Vypadávání vlasů může mít mnoho dalších příčin, jako je například prodělání infekce či užívání některých léků – dochází k úbytku minerálů a k překyselení organismu, což také ovlivňuje kvalitu a růst vlasů. K tomuto účelu je pak doporučeno užívat Pro Balance, který se postará o vnitřní rovnováhu organismu a obsahuje komplex pro tělo důležitých minerálu, jako je vápník, draslík, hořčík, měď, chrom a molybden. Díky organické formě je zvýšená vstřebatelnost minerálů. Neobsahuje látky živočišného původu a je tak vhodný i pro vegany. 

Pomoc pro lepší růst vlasů

L- Recapin je nehormonální intenzivní podpora výživy vlasové cibulky a prokrvování vlasové pokožky. L-Recapin série proti vypadávání vlasů obsahuje vlasové tonikum a šampon a působí trojnásobnou silou: kyselina oleanolová zabraňuje degradaci kořínků, apigenin posiluje vlasové kořínky a Biotinyl-GHK podporuje uchycení vlasových kořínků. Také pomáhá předcházet dědičně podmíněnému vypadávání vlasů. Ve shrunutí L-Recapinu tedy má sloužit ke zhoustnutí kštice, menší vypadávání vlasů a celkové podpoře růstu. 

Zdroje:

Kučerová; Difúzní řídnutí vlasů; Dermatol. praxi 2013; 7(2): 56–59

Michalíková; Diagnostika a léčba nadměrného vypadávání vlasů; Med. Pro Praxi 2006; 1: 33–36