Mirka Nováková - dancehall lifestyle se musí zažít | JOBA

Mirka Nováková - Dancehall lifestyle se musí zažít

Meera si prožila spoustu nelehkých okamžiků. Jediné, co ji vždy zůstane a dokáže jí dát novou chuť do života je dancehall. Díky tomu dává tanci úplně jiný nádech a snaží se ho učit i s celou Jamajskou kulturou. Lidé to přijímají různě. K tomu ale až pozdějí. Nejdříve nám Mirka  představí podstatu dancehallu.
Dancehall je jamajská kultura – životní styl, který specifikuje mnoho prvků. Za mě ty hlavní jsou vášeň, spontánnost a jedinečnost. Jedná se opravdu o hodně odlišný lifestyle od toho českého, a nejkrásnější na něm podle mého názoru je to, že se neustále vyvíjí a je na něm stále co se učit. Tento lifestyle nejde popsat, musí se zažít!
 
A to jsi se jen tak rozhodla, že se ti ten styl líbí, tak ses ho začala učit? Nebo jaké byly tvé začátky? 

Zamilovala jsem se do dh hudby, taková láska na první poslech.

Co se týká dancehallu jako tance, který je nenahraditelnou součástí této kultury, tak ten se vyvíjí zhruba od devadesátých let dvacátého století. Já jsem se k dh hudbě dostala přes Seana Paula (a to už celkem dávno), který ve své době byl v Evropě de facto jediný populární dh interpret. Přes hudbu jsem se postupně propracovala k tanci.

Jaká kultura se s tímto tancem váže?

Dancehall kultura – tanec je součástí této kultury.

Je nutné se k tanci učit i kulturu? Aby lidé nasákli tou správnou atmosférou? 

Jednoznačně, pokud to neděláte, je to jako se učit plavat bez vody. 

Tady v ČR to není zas tak častý sport, jak dlouho a jak tento styl propaguješ?

Ne, to není. Česká dancehall komunita je velice malá a většinová společnost nemá absolutní páru, co dancehall je.

Čistě na tento styl se zaměřuji od roku 2014, „větší” propagaci jsem začala dělat od roku 2017, kdy jsem začala organizovat akce.

Mohu říci, že je velice těžké dostat něco takhle odlišného mezi „běžné české smrtelníky,” a pokud se člověk rozhodne dělat dancehall autenticky jako já, tak se jedná o finančně velice nákladnou záležitost. Tím jsem chtěla říct, že financí na marketing pak už není tolik. 

Věřím ale v to, že když děláte to, co milujete, a co myslíte, že je správné, časem to přijde….

Na jaké problémy tady narážíš když je to tak odlišné? Můžeš nám dát nějaký příklad z praxe? 

Najdeme jich více, ale uvedu příkladem dva největší problémy. Dancehall je sexistický tanec, spousta lidí nerozumí této kultuře a nevidí například rozdíl mezi tím být sexy a být „levná” žena. Dále si lidé myslí, že je dh jen pro ženy, ale na Jamajce ho tancují především muži. 

Má dancehall také svou vlastní filosofii nebo hlavní myšlenku? 

Těch myšlenek je podle mého názoru několik, ale dancehall se dá určitě popsat jako „Enjoy yourself,” „Love yourself”

Očividně tento sport není pro každého. Jakým osobám bys ho doporučila, jestli se to dá takhle specifikovat? Komu bys doporučila ať jde dělat dancehall?

Naopak, je to pro každého – v každém věku, malého, velkého, tlustého, hubeného. Jde jen o to, jestli vás to baví. 🙂 

Když vám přijede host z Jamajky máš pocit, že se máš také co učit? A jak se české pojení dancehallu líbí Jamajčanům?  

Jednoznačně se mám co učit, všichni se máme co učit, i samotní Jamajčané se ve své vlastní kultuře vzdělávají každý den. Je to jeden z mnoha důvodů, proč je sem pravidelně zvu.

Netroufnu si mluvit za Jamajčany. Ale dle mého názoru máme co dohánět ve srovnání s evropskou konkurencí, ale určitě se to tu o mnohé zlepšilo a posunulo ve srovnání s předchozími lety.

A jak vůbec vypadá ta komunita kolem dancehall tady v ČR? Jsou to lidé podobní i třeba stylem oblékáním, myšlením? 

Jak už jsem řekla, komunita je malá. Pokud se člověk dlouhodobě dancehallu věnuje, vzdělává se na Jamajce, tak určitě mnohé z této kultury pochytil, tj. oblékání a myšlení. Ale v obecné rovině Češi rozhodně nejsou podobní Jamajčanům. 

Kdo je tvým největším tanečním vzorem a proč?

Mým největším tanečním vzorem je Kimiko Versatile. Za mě je to špičková lektorka (mnoho Jamajčanů umí tancovat, ale neumí učit) a také tanečnice, která je v dancehallu schopná zatančit úplně vše (dancehall tanec má několik stylů, ne všichni tanečníci je zvládají). Kimiko je pro mne symbol ženské síly v mnoha směrech, mám ráda její osobnost.

Přijde mi, že to není jen sport, ale částečně i životní styl. Jak to vnímáš ty?

Ne částečně, ale jednoznačně. 

Změnil ti tento tanec pohled na život, priority, získala jsi nějaké zásadní uvědomění?

Tohle je hodně srdeční otázka a je zajímavé, že se mě na ní ještě nikdo v rozhovoru neptal. Dancehall je prostředek sebevyjádření a můžete pomocí něj vyjádřit úplně všechny vaše pocity tak, jak to podle mého názoru v jiném tanečním stylu nelze – zamilovanost, zlomené srdce, chuť na sex, osamělost, nadšenost….

Na Jamajku jsem poprvé jela potom, co mi umřel táta. Prožila jsem si těžké životní období, kdy jsem přestala vidět smysl života a byly tu jen „dvě věci,” které mě držely při životě –  dancehall a můj francouzský buldoček. Byl to jeden z mých životních zlomů, kdy jsem pochopila, jak je pro mně- dancehall důležitý a že bez něj nedokážu existovat.

 Vždy, když odjíždím z Jamajky, tak pláču. Je to proto, že si uvědomím, že jsem díky tomuhle ostrovu začala zase znova žít.

To jsem nečekala. A o to více chápu tvé zapálení. Kam dále směřuješ? Jaké máš cíle na následující dva roky?

V oblasti dancehallu je cílů hned několik – určitě se neustále rozvíjet jako tanečnice a posouvat své limity.

A co se týká organizace, tak neustále vylepšovat můj dancehall kemp Wah gwaan Prague (instagram wah_gwaan_prague a také můj web www.meerastyle.cz) na vyšší levely tak, aby se srovnával s těmi největšími a nejvíce autentickými dancehall kempy v Evropě.

Věřím, že seženeme sponzory a navážeme spolupráci s partnery, kteří do toho s námi půjdou a budou v to věřit, stejně tak jako my od samotného začátku. 

Moc držím palce! A na jaké věci jsi v dosavadní kariéře nejvíce pyšná? 

Těch věcí je upřímně řečeno více, ale ta hlavní je, že jsem z úplné nuly vybudovala “Wah gwaan Prague?”. Jedná se o jediný autentický dancehall kemp v České republice, jehož první ročník proběhl v červenci tohoto roku, a vyučovalo na něm 5 jamajských lektorů, což nenalezneme ani v české dh “historii”. Druhý ročník se již chystá a to v de facto stejném termínu jako tento rok, již je možnost se „za hubičku” registrovat na www.meerastyle.cz. Díky všem, kteří přitom byli. 

Máš pocit, že nějakým způsobem bojuješ proti společnosti a předsudkům? 

Já nebojuji, žiju si svůj život tak, jak já ho miluju. Žiju prostě tak jak chci já, ne jak chtějí ostatní. Užívám si sama sebe. Jestli se to někomu nelíbí, nebo s tím má problém, je to jednoduché. Stačí to ignorovat. 

Mirka Nováková

"Dancehall lifestyle se musí zažít"