Vysoký krevní tlak – hypertenze | JOBA

Vysoký krevní tlak - Hypertenze

Arteriální hypertenze jako „tichý zabiják”

Vysoký krevní tlak a jeho komplikace jako cévní mozková příhoda nebo infarkt, často končí u trvalé invalidity. Léky umí držet tlak na uzdě, ale je nutné to nechat zajít tak daleko? Můžeme vysokému tlaku předejít prevencí?

 

Krevní tlak a možné důsledky jeho zvýšení

Krevní tlak si představme jako tlak krve, který působí na stěnu cévy. Jeho hodnota se pohybuje okolo 120/80. K čemu ho ale máme? Vzniká srdeční činností  a velmi zjednodušeně můžeme říci, že zajišťuje perfuzi (průtok) krve do tkání – díky němu se k buňkám dostává kyslík.  

Když krevní tlak překoná hodnotu 140/90, hovoříme o arteriální hypertenzi. Naše cévy jsou zvyklé na “zdravé” hodnoty tohoto tlaku, když je ale krevní tlak vysoký, poškozuje cévní stěnu. Ta se stává rigidnější (tužší), navíc se v ní často začne ukládat cholesterol.

Takto změněná cévní stěna spolu se stále se zvyšujícím tlakem znamená zátěž pro srdce – takový odpor, který musí naše srdce překonat, aby vypumpovalo dostatek krve. Vzniká začarovaný kruh s celou řadou komplikací. 

Primární a sekundární hypertenze

Asi 90 – 95% pacientů trpí primární (esenciální) hypertenzí. Příčinu většinou nelze zjistit – má multifaktoriální podstatu, která může, a nemusí být ovlivnitelná.

Mezi neovlivnitelné faktory patří věk, pohlaví, rasa a dědičnost. Působení na faktory ovlivnitelné (životní styl, strava atd.)  patří mezi hlavní pilíře prevence. 

U menšího procenta pacientů známe konkrétní příčinu – hovoříme pak o sekundární hypertenzi. Zmínit můžeme například onemocnění nadledvin nebo ledvin, často se vyskytuje také hypertenze způsobená léky (např. kortikoidy, nesteroidní protizánětlivé léky, antidepresiva). 

Prevence – aneb co dělat, abych neměl vysoký tlak
 • Redukce váhy – obezita významnou měrou přispívá k rozvoji hypertenze
 • Omezit přívod soli – jako optimální se udává přijmout maximálně 5 g soli za den
 • Dostatečná fyzická aktivita – alespoň 3x za týden (30 – 40 minut)
 • Omezit konzumaci alkoholu – u mužů pod 30 g/den,  u žen pod 20 g/den
 • Nekouřit 
 • Jíst více zeleniny a ovoce 
 • Vyhnout se tukům (hlavně nenasyceným)
 • Omezit stres 
Léčba – aneb co dělat, když už ho mám
 • Antihypertenziva (léky proti vysokému krevnímu tlaku) – jejich výběr je v rukou lékaře, který se v optimálním případě snaží volit léky individuálně pro každého pacienta
 • Léčba příčiny u sekundární hypertenze 
 • Změna životního stylu – i výše zmíněná preventivní opatření hrají významnou roli u již rozvinuté hypertenze 
Hypertenze možná nebolí, ale ..

Vysoký krevní tlak je právem označován jako „tichý zabiják”. Počínající hypertenze (a ani ta už významná) nebolí a pacient ji sám na sobě nepozná. Význam mají pravidelné lékařské prohlídky a prevence.

Důležité je podchytit toto onemocnění již na začátku, před rozvojem změn, které mohou být nevratné a mohou závažným způsobem ohrožovat život. 

Aloe Vera Drinking gel Sivera

Aloe Vera Drinking gel Sivera obsahuje 91 % čistého Aloe Vera gelu a je obohacen o 7 % květového medu. Gel je  však výjimečný díky extraktu z kopřivy, který mu dodává přírodní křemík nezbytný pro buňky (díky němu drží ve tkáních přiměřené množství vody) a látkovou výměnu.

Nedostatek křemíku se v těle projevuje deformitou kostí, osteoporózou, lámavými nehty či zvýšenou tvorbou vrásek. Tato látka je základním stavebním kamenem pro tvorbu šlach, kostí a svalových vláken. Zvyšuje vitalitu a kvalitu cévních stěn a společně s tím i jejich pružnost.

Tím pádem působí jako skvělý doplněk léčby a prevence proti všem onemocněním cévní soustavy.

Užíváním Aloe Vera Drinking gelu Sivera  může pacient předcházet například zvýšenému krevnímu tlaku, mrtvici, infarktu srdečního svalu nebo i rozvoji astmatu.

Zdroje:

Widimský a kol.; Doporučení pro diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze ČHS 2017; Hypertenze & kardiovaskulární prevence; 2018, ISSN 1805 – 4129