Osteoporóza - bez léčby může vést až k invaliditě | JOBA

Osteoporóza – bez léčby může vést až k invaliditě

Proč nám řídnou kosti? Na vině je osteoporóza!

Osteoporóza (řídnutí kostí) je onemocnění dotýkající se především žen po menopauze. Bez léčby může vést až k invalidizaci. Každoročně způsobuje miliony zlomenin. I když jsou dispozice k tomuto onemocnění často dědičné, dá se riziko rozvoje dobře ovlivnit prevencí. Jak na to? Odpovědí je vitamín D, vápník a pohyb!

Jak vypadají kosti s osteoporózou?

Osteoporóza může postihovat kteroukoli kost v našem těle. Dochází v nich ke snížení denzity kostní hmoty – kost řídne. Úbytek hmoty vede k poruše přirozené architektoniky (viz. obrázek). Kost  je křehká a riziková stran zlomenin, ke kterým dochází při nepřiměřeně malém úrazu, někdy i spontánně.

Osteoporóza se často na začátku vůbec neprojevuje a bývá u mnoha pacientů náhodným nálezem při rentgenovém vyšetření z jiné indikace. Prvním příznakem je většinou bolest zad, její intenzita se postupně zhoršuje. S progresí dochází až k deformaci osového skeletu. Mění se zakřivení páteře a výška postavy se snižuje.

Kromě zlomenin, deformovaných obratlů se často setkáváme i se zlomeninami krčku stehenní kosti, pažní kosti či zápěstí. Zejména zlomeniny krčku jsou ve vyšším věku velmi závažné a mohou výrazným způsobem zhoršit kvalitu života. 

Prevence

Zdůrazňujeme, že nejlepší preventivní opatření je zdravý způsob života!

S věkem se zvyšuje riziko na rozvoj osteoporózy. Důležitým mezníkem je i věk do 25 let – tedy věk do doby vrcholné tvorby kostní hmoty. Sedavý způsob života, nedostatek pohybu a nevyvážená strava představují nejčastější problémy v otázce osteoporózy. 

Základem prevence (i pozdější léčby) je jednoznačně vápník a vitamín D. Pestrá a vyvážená strava dostatečně pokrývá přísun vápníku, v případě nedostatku existuje celá řada výživových doplňků. 

Pozor na zvýšený příjem fosforu (obsažen např. v limonádách či mase) a nadměrný přívod soli – ty naopak způsobují zvýšené ztráty vápníku močí. Výsledky posledních studií ukazují, že naše populace dlouhodobě trpí nedostatkem vitamínu D. 

Sluneční svit potřebný k tvorbě tohoto vitamínu je v naší zeměpisné šířce omezen jen na relativně krátké období. Z tohoto důvodu jsou nezbytné doplňky stravy, především pak v zimních měsících.

Pro normální stavbu kostní hmoty je zásadní také dostatečná stimulace – jinými slovy pohybová aktivita. Jako nejvýhodnější se jeví alespoň hodinová aktivita 3x za týden, obvykle se doporučuje chůze. Důležité je, aby aktivita nebyla spojena s vyšším rizikem pádu. 

Pro Balance

Aby náš organismus správně fungoval jako vyvážený celek, musí být dodržena zásadní acidobazická rovnováha. Dlouhodobě překyselený organismus si odebírá vápník z kostí, což vede k osteoporóze, ochabnutí svalů a jejich únavě  Probalance dodává tělu důležité minerály a stopové prvky .

Odkyselení organismu je důležitým krokem, kterým lze předejít zdravotním problémům. Organismus totiž čelí nadbytku kyselin zadržováním vody a odebíráním důležitých minerálů, čímž chybí buňkám výživa a výsledkem je unavenost, opakované záněty či potíže s imunitou. 

ProBalance dodává tělu minerály, které vyrovnávají poměr zásaditých a kyselých látek v organismu. Tablety jsou navíc vhodné i pro celiaky, alergiky na laktózu a vegany. Neobsahují totiž laktózu, lepek ani živočišné přísady.

Díky organické formě minerálních látek jsou navíc účinné látky velmi dobře vstřebatelné. Můžeme mezi obsažené důležité minerály zařadit například draslík, hořčík, sodík, vápník, měď a molybden.

Závěrem

V současné době máme k dispozici celou řadu nových léků, které jsou v terapii osteoporózy velmi účinné. Musíme si ale uvědomit, že toto onemocnění je z velké míry preventabilní. Stoupající výskyt osteoporózy jen potvrzuje důležitost osvěty v otázce prevence, která by měla být celoživotní.

Mnoho lidí bere zásoby vitaminu D a vápníku jako samozřejmost. Dnes však vím, že tomu tak určitě není. Navíc s fenoménem “stárnutí populace” se onemocnění skeletu, kam spadá i osteoporóza, jeví jako jeden z nejvýznamnějších parametrů kvality života. 

Zdroje: 

Hrdý; Léčba osteoporózy – současné možnosti; Interní Med. 2010; 12(12): 579–582